Kaip ruoštis konkursui

 

Ką reikia žinoti besiruošiant konkursui

 

Šis straipsnis labiau skirtas toms, kurios pirmą kartą dalyvaus konkurse ir neturi pasirodymo scenoje patirties. Tai greičiau pastabos ir rekomendacijos, nei privalomos taisyklės. Konkurso sąlygos ir organizacija gali šiek tiek skirtis, bet esmė lieka tą pati.

 

Kaip gauti smulkesnę informaciją apie konkursą

 

Pastoviai stebėkite visus informacijos pasikeitimus konkurso internetinėje svetainėje. Kai internete paskelbiami žmonių, atsakingų už registraciją ir kitus informacinius konkurso klausimus, telefonai bei elektroninis paštas - nedelsdami pradėkite „kankinti“ juos. Geriau „trukdyti“ organizatorius, nei klausinėti draugų ar ieškoti informacijos per trečiąsias rankas.

Konkurso tvarka, taisyklės, reikalavimai ir sąlygos paprastai gana anksti atsiranda konkurso internetinėje svetainėje. Jei jums kas nors neaišku, paskambinkite arba parašykite organizatoriams.

Likus kelioms dienoms iki konkurso būtinai pasitikslinkite ar nepasikeitė informacija apie konkurso pravedimo tvarką, laiką ir vietą.

 

Kaip registruotis į konkursą

 

Dalyvio paraišką galima pateikti el. paštu, paštu, telefonu ar užsiregistruoti vietoje - priklauso nuo konkurso sąlygų. Patartina registruotis iš anksto.

Pasidomėkite ar studijoje, kurią jūs lankote, nėra daugiau norinčių dalyvauti konkurse - galbūt užsiregistruoti padės jūsų vadovė.

Dalyvavimas konkurse mokamas, skirtingu nominacijų mokestis skiriasi. Jums atsiunčiamas banko sąskaitos numeris (arba jis gali būti paskelbtas internete), į kurią jūs turėsite pervesti pinigus. Kai jums atsiunčia patvirtinimą, kad pinigai gauti - jūs esate užregistruota.

Nerekomenduojama registracijai naudoti savo slapyvardį (jeigu jį naudojate šokant) - konkurso metu gali iškilti nesusipratimų (atsiimant prizus ir pan.).

Atvažiuokite anksčiau, kad galėtumėte neskubėdami užsiregistruoti, viską sužinoti ir pasiruošti pasirodymui.

 

Kaip apytiksliai viskas vyksta

 

Atvykstate, registruojatės ar patvirtinate registraciją, susimokate (jei nebuvote susimokėję anksčiau).

Gaunate eilės numerį (burtų keliu, pagal paduotos paraiškos eilės numerį arba pagal organizatorių užgaidą), pranešate kada turi pradėti groti muzika (Jums pasirodžius scenoje ar prieš išėjimą), paduodate kompaktinę plokštelę (toliau - CD) su savo pasirodymo muzika.

Sužinote, kur randasi persirengimo kambarys, kam užduoti organizacinius klausimus (eiliškumas ir pan.), kur bus skelbiama informacija apie konkurso eigą.

Dalyvaujate atrankiniame ture. Po atrankinio turo skelbiama, kas pateko į finalą. Dalyvaujate finale. Vėliau skelbiami balai ir vietos arba iš karto skelbiamos vietos. Jei nepatekote į finalą, jums, kaip žiūrovui, suteikiama galimybė stebėti konkurso finalą.

 

Psichologinis pasiruošimas

 

Dalyvauti konkurse yra linksma, net jei tai suprasite tik konkursui pasibaigus. Kur dar bus galimybė pabendrauti su bendraminčiais, paspoksoti į svetimus kostiumus, šokius, paplepėti, pasinervuoti, sužinoti naujienų ir paskalų.

Nenuoširdūs tie, kurie su naivia šypsena tikina, kad svarbiausia konkurse - dalyvavimas. Dalyvavimas vertas dešimties treniruočių, bet ne toks, kai ateinate šiaip „pasikraipyti“ prieš publiką, o rezultatas nesvarbus. Juk vertingas toks dalyvavimas, kai jūs blaiviai įvertinote savo galimybes, pasiruošėte, sudalyvavote konkurse, padarėte daugiau nei galėjote ir gavote atitinkama įvertinimą.

Turite suprasti, kad jūsų vieta priklausys ne tik nuo jūsų, bet ir nuo kitų nominančių pasiruošimo lygio.

Sakykime Jums 62, atvykote iš N-miesto ar kaimo, už paskutinius pinigus įsigijote kostiumą ir sumokėjote už registraciją. Arba atvirkščiai, jums 16 ir gimtajame mieste gaunate didelius pinigus už pasirodymą vien dėl gražių akių.

Deja, bet visos šios „herojiškos“ aplinkybės teisėjų nejaudina. Ir nereikia jų gaudyti pakampėse ir reikalauti balų ir paaiškinimų. Teisėjų užduotis įvertinti jūsų šokimo meistriškumą lyginant su kitomis dalyvėmis. Konkursas yra konkursas. Būkite tam pasiruošę.

Jeigu jūs nieko nelaimėsite - nenusiminkite. Pažadėkite sau dalyvauti kitąmet. Vis dėl to konkursas - tai šventė, pasistenkite pasidžiaugti ja.

 

Scenos apšvietimas

 

Dažniausiai konkursuose naudojamas dienos šviesos apšvietimas. Taigi teisėjai matys visus mažiausius jūsų kostiumo trūkumus (nubyrėjusius karoliukus, žvynelius ir pan.).

Kartais finale galite turėti galimybę pasinaudoti šviesos operatoriaus paslaugomis. Apmąstykite, kaip pasirinkti tinkamą apšvietimą, norint išryškinti jūsų kostiumą, įvaizdį, šokį.

Kartais į jus gali nukreipti „šviesos patranką“ - šviesos spindulį tamsioje scenoje, kuris jus „lydi“. Iš salės atrodo labai gražiai, bet jums atrodys, jog esate absoliučiai viena. Jūs nematysite nei vieno žiūrovo, tik tamsą aplinkui. Tai šiek tiek trukdo susikaupti. Nepasiduokite, atminkite - jus mato ne tik žiūrovai, bet ir teisėjų komisija. Šokite jiems, nors jų ir nematote. Nepamirškite dar vieno svarbaus momento - scena yra didelė (ne tik tas apšviestas lopinėlis) - jūs turite užimti ją visą.

 

Kostiumas

 

Vyrauja nuomonė, kad konkursinis kostiumas turi būti arčiau klasikinio, labiausiai paplitusio „standartinio“ varianto - diržas su karoliukais ir jam kontrastinis sijonas. Bet tai tik nuomonė. Labai svarbu yra kaip tas kostiumas jums tinka, kaip paslepia jūsų trūkumus ir išryškina privalumus. Būkite atsargūs su šifono kelnėmis ir sijonais. Tai, kas prie dienos šviesos žiūrisi normaliai, scenos apšvietime gali pasikeisti taip, kad teisėjai privalės smulkiai nagrinėti jūsų šlaunines dalis ir nematys paties pasirodymo. Jei kostiumas su aukštomis iškirptėmis ar labai „skrendantis“, rinkitės kūno spalvos ar kostiumo spalvos apatinius.  Juodi  „stringai“  taip  pat  atrodys  natūraliai? ...hmm.

Viskas, kas gali atsisegti - atsisegs. Visus užsegimus pakartokite kuo nors kitu, pvz. segtukais (žiogeliais). Segtukus įsidėkite prie kosmetikos arba prisekite prie kostiumo, antraip besiruošiant pasirodymui būtinai jų nerasite. Jei sijonas limpa prie kojų - įsidėkite antistatinę priemonę.

Apie tai, kad reikia patikrinti kostiumo „komplektaciją“ (kostiumo dalis, papuošalus ir pan.), kad reikia kostiumą išlyginti net nekalbėsime.

Patariame turėti du kostiumus. Jei kas nors atsitiks pirmajam - turėsite atsarginį.

Šokti su bateliais ar basomis renkatės jūs: kaip patogiau, kaip labiau tinka prie kostiumo. Net jei planuojate šokti basomis, patariame su savimi turėti avalynę (jei scenos danga nėra kokybiška).

 

Makiažas

 

Pagrindinis sceninio makiažo tikslas – pabrėžti savo grožį taip, kad žiūrovas iš tolo galėtų atskirti jūsų akis nuo lupų, matyti emocijas. Tačiau toks makiažas neturi atrodyti gąsdinančiai (jei fotografas nuspręs jus nufotografuoti stambiu planu).

Makiažo pagrindą (veido toną, lupų kontūrą, akių pravedimus ir pan.) vertėtų padaryti namuose, ramioje aplinkoje (kol rankelės nedreba J). Makiažą baigsite darytis persirengimo kambaryje. Dar kartą viska patikrinkite, pataisykite ir galiausiai užtepkite lūpdažį. Netepkite lūpdažio ar lūpų blizgesio pernelyg riebiai – „dirbantys“ plaukai gali ištepti lūpdažį po visą veidą, lūpų blizgesys tik blizgės ir žiūrovai nematys jūsų lūpų.

Neverta net kalbėti apie tai, kad kosmetika turi būti nuosava.

Net jei jūsų oda gera, ant veido ir kaklo vertėtų uždėti toną, kadangi nuo karščio ir nervų gali atsirasti raudonos dėmės.

 

Šukuosena

 

Pasirinkimas: savi plaukai, „šinjonas“ (prisegama „uodega“), perukas.

Savi plaukai – išplauti ir sušukuoti. Patariame nudažyti plaukus kad ir savo plaukų atspalviu - plaukai labiau blizgės ir scenos apšvietime nepraras savo spalvos.

Prisegamą „uodegą“ ar peruką kruopščiai pritaikyti prie savo plaukų spalvos ir prie kostiumo. Kelis kartus parepetuokite su kostiumu. Kvailai atrodys, jei sukant galvą perukas nuskris į salę ar „uodega“ prikibs prie diržo.

 

Persirengimo kambaryje

 

Patariame su savimi turėti:

Veidrodėlį makiažui - persirengimo kambaryje gali pritrūkti veidrodžių;

Šlepetes ir (ar) storas kojines - patalpoje gali būti vėsoka; negi jūs eisit šokti nešvariomis pėdomis;

Chalatą ar didelę skarą, kad užsimesti ant kostiumo - gali būti vėsu;

Kadangi konkursas trunka ne vieną valandą, o nubėgti kur nors pavalgyti gali ir nepavykti, turėkite kažką atsigerti, pavalgyti, servetėles;

Adatą, siūlų, segtukų - tam, kad apsisaugoti nuo „nelaimingų atsitikimų“;

Neimkite brangių daiktų, dokumentų, daug pinigų - niekas jų nesaugos, neduok Dieve prapuls.

 

Konkurso metu

 

Kelias dienas prieš konkursą pailsėkite, treniruotes sumažinkite iki minimumo.

Konkurso metu stebėkite organizatorius. Klausinėkite jų apie visus galimus ir negalimus dalykus.

Išbandykite sceną. Prasieikite, „prisimatuokite“ jos dydį, savo judėjimo scenoje schemą. Išbandykite savo batelius, su kuriais šoksite. Gali būti, kad teks pakeisti avalynę.

Iš anksto parepetuokite kaip įeisite į sceną ir nueisite nuo jos.

Nevartokite alkoholio prieš pasirodymą. Jei yra toks poreikis - išgerkite (šiek tiek) po pasirodymo.

 

Vedantysis

 

Konkursą gali vesti specialiai tam pasamdytas vedantysis. Todėl, jei turite sunkiai ištariamą pavardę ar pauzę jūsų pasirodymo viduryje (kuomet vedantysis nežinodamas to gali išbėgti ir pradėti ką nors klykti) - prieikite ir paprašykite, kad šiuos ypatumus jūsų akivaizdoje pasižymėtų savo užrašuose. Lietuvoje nominantės kviečiamos pagal gautus numerius, taigi su pavardėmis ar grupės pavadinimais problemų nekils. Dėl pauzių pasirodymo viduryje problemų iškilti taip pat neturėtų, jūs šoksite tol kol nenusilenksite – tai bus ženklas, kad pasirodymas baigtas, arba jums nutildys muziką, jei jūs viršijate laiko limitą.

 

Improvizacija ar „pastatytas“ šokis

 

Improvizacija yra gera tuo, kad niekas niekados jūsų nepakartos ir tai bus tik jūsų šokis. Improvizacija turi būti gerai apgalvota, muzika gerai žinoma. Kita vertus geras improvizacijos atlikimas labai priklauso nuo jūsų psichologinės būsenos pasirodymo metu. Vieną kartą jūs galite taip „įsivažiuoti“ į muziką, kad sugebėsite parodyti net tai, ko paprastai nedarote, o kitą - jūs pasimesite ir nepadarysite ir dešimtos dalies to, ką visada darote.

„Pastatytas“ šokis nepaves. Net jei jūs alpsite, gerai atidirbti judesiai liks ant scenos. Viską, ką jūs planavote, jūs parodysite. Kita vertus reikia būti pasiruošusiai tam, kad šokio dalis gali netyčia „iškristi“ iš atminties.

 

Išėjimas ir nuėjimas nuo scenos

 

Tikriausiai jūs turite patirties šokant nedidelėse patalpose (namuose, restoranuose). Sceninis išėjimas reikalauja ne tik artistiškumo, bet ir fizinio didelės erdvės įveikimo. Apgalvokite, kaip jūs judėsite po sceną. Sugalvokite savo specifinį žingsnį, kad niūrios namų šeimininkės ar buhalterės eisena nesugadintumėte gero teisėjų įspūdžio apie jūsų šokį.

 

Ilona Armonienė

 

Straipsnis paruoštas remiantis www.bellydance.ru medžiaga.

Adaptuotas Lietuvos aktualijom.

Pilnas arba dalinis teksto naudojimas draudžiamas. © „Oazė“